Gönderen Konu: Honda City 2010 bobin arızası kaynağı nedir  (Okunma sayısı 683 defa)

baki_55

Honda City 2010 bobin arızası kaynağı nedir
« : Haziran 20, 2024, 08:25:16 ÖS »
Merhaba
2015 yılında 2010 model Honda City 1.4 LS  otomatik araç aldım. Şuan 155 bin km de.
Aracım benzinli. Lpg taktırmadım.
Geçen seneye kadar fazla yakıt yakması haricinde bi sıkıntım olmamıştı. Geçen sene Haziran sonuna doğru kurban bayramı için istanbul dan Samsun a gelirken önce Sakarya Hendek bölgesinde titreme yapmaya başladı. Aşırı şekilde olunca  Hendek oto saniyiye gittim.Motor a baktı usta bişey yoktu.
Klimayı açınca motor yerinde duramıyor, yerinden çıkacak gibi titriyordu.
Klimayı kapatınca normale dönüyordu.
Orada ustalar klima kompresörü nde sorun olabilir. motoru sökmemiz lazım yada klimasız devam edecen diyince klimasız yola devam ettim. Çerkes bölgesine doğru gelirken
Motor arıza ışığı yanıp sönmeye başladı
Bi süre sonrada sabit yanmaya başladı.
Tam dağa doğru yaklaşıp hız almaak istediğimde de gaz almamaya başladı. En sol dan sağ şeride kendimi zor attım.
Aracı Çekici ile Çerkes oto saniyiye götürdük.
Arıza tespit cihazı bağladı usta ve ateşleme bobini arızası gösterdi.
Çıkma bi bobin takıp yola çıktık Samsun'a kadar geldik.
Samsun da ise takım olarak 4 adet ateşleme bobini taktırdım. İstanbula gittik. Bir senedir de sorun yaşamamıştım.
Ancak bu sene yine aynı sorunu yaşadım. İstanbul dan Havza ya kadar sorunsuz geldik ama havza çıkışında yine titreme ve gaz almama sorunu yaşadım.yolda kaldım.
Yanımda geçen seneden sağlam ateşlemem bobinleri vardı.
Zar zor bi usta bulup bobinleri deneme yanılma yolu ile sök tak yaparak problemli bobini bulduk ve sorun geçiçi olarak çözdük.

Çoluk çocuk yolda kalmak çok sıkıntılı maalesef. Birde güneş olunca iyice işkence oluyor.
2 senedir yaşadığım bu problemin kaynağı ne olabilir.

Ne yapmam gerekir?

Başına böyle bir durum gelen oldu mu?

Servise götürmek vs gibi pahalıya patlayacsk tavsiye vermezseniz sevinirim.

Problemin nedenini bulup uygun maliyetle çözmem gerek.